Cevizce Erdem Fidancılık (CEF)
Cevizce Erdem Nursery
Aşılı Ceviz Fidanı
Ceviz Fidanı Üretimi
Tüplü Ceviz Fidanı
Açık Köklü Ceviz Fidanı
Ceviz Fidanı Yetiştirilmesi
Ceviz Fidanı Aşılanması
Ceviz Fidanı Tohumu Dikimi
Ceviz Fidanı Sevkiyatı
Ceviz Fidanı İhracatı
Ceviz Ağacı Çiçeklenme Zamanları
Ceviz Fidanı Tozlayıcı Listesi
Ceviz Fidanı Dikimi
Ceviz Fidanı Ne Zaman Dikilir?
Ceviz Fidanı Dikiminde Yapılan Hatalar
Sertifikalı Ceviz Fidanı Dikiminde Hibe
Cevizde Devlet Desteği Hibe Teşvik ve Kredi
Toprak Analizi
Toprak Örneği Formu
Ceviz Tanesi
Türkiye'de Ağaçlandırma Çalışmaları
2012-2016 Ceviz Yatırım Planlaması
Türkiye'de ve Dünya'da Ceviz Üretimi
Cevizin Kullanım Alanları
Cevizde Leonardit Kullanımı
Cevizde Aşılama ve Çeşit Değiştirme
Ceviz İhracatı ve İthalatı
Ceviz Fidanı İhracat Faaliyetlerimiz


Üretimini yaptığımız ceviz fidanlarının Avrupa ülkelerine, Azerbaycan, Özbekistan, Türkmenistan, Kazakistan, Tacikistan, Gürcistan, Irak, İran, Ukrayna ve Rusya'ya ihracatını yapmaktayız
chandler-ceviz-fidanı-ihratacatı-ukrayna-azerbaycan

İhracat faaliyetlerimiz için tıklayınız >>

Türkiye’de Ceviz Tüketimi 
 
Türkiye’de ceviz tüketimi özellikle son yıllarda hızla artmaya başlamıştır. Kişi başına tüketim miktarı yaklaşık 2-3 kg civarındadır. Tüketimdeki artışın, döviz fiyatlarının son yıllarda düşüklüğü nedeniyle ucuz fiyata ithal edilen ürün miktarının artmasına bağlı olabilileceği düşünülmektedir. Ancak özellikle 2011 yılı son çeyreğinde hızla artan döviz fiyatları nedeniyle ithalat değeri arttığı için artan ceviz fiyatlarına bağlı olarak kişi başına ceviz tüketim miktarımızın düşeceği tahminlenebilir. Türkiye’de iç ceviz fiyatları marketlerde kaliteye bağlı olarak 25-40 tl/kg arasında değişirken semt pazarlarında 15-25 tl/kg arasında değişmektedir.

 
Türkiye’nin Ceviz Ticareti 
 
Türkiye'nin_ceviz_ticareti
 
Türkiye 1960’lı yıllarda ceviz ihracatı yapan ülke konumundan, 2000’li yıllarda ceviz ithalatı yapan ülke konumuna gelmiştir. Ceviz ithalat miktarımızın yaklaşık 46000 ton olduğunu dikkate aldığımızda, ülkemizin, Fransa, İspanya ve Yunanistan gibi ülkelerin ceviz üretim miktarlarından daha fazla ceviz ithal ettiği görülmektedir. İthalatımız genellikle ABD, Şili, Moldova, Bulgaristan, Kırgızistan, Türkmenistan ve Özbekistan’dan karşılanmaktadır. Ceviz ithal eden Türkiye’nin öncelikli hedefi iç tüketim miktarının tamamını karşılamak ve bir sonraki adımda ise ihracatı hedeflemek olmalıdır.
 
Dünya’daki Ceviz Ticareti 
  
Dünya ceviz ihracat miktarı 414.586 tondur. Dünya ceviz dış ticaretinde 188.720 ton kabuklu ceviz ihracatı yapan ABD, sektörde lider ülke konumundadır. AB ülkeleri içinde, ceviz ticaretinde belirleyici ülke olan Fransa’nın özellikle beyaz renkli ve bütün çıkan iç ceviz çeşitleriyle (Fernor, Franquette) kalite konusunda taviz vermemesi önemlidir. 2009 yılı itibariyle 28.394 ton kabuklu ceviz ihracatı yapan Fransa Bulgaristan, Romanya ve Moldova’da yeni ceviz bahçeleri tesis etmektedir. Üretim ve ticaretimizi ilgilendiren Şili ceviz yetiştiriciliğinde özellikle son yallarda ihracatın artması ve ihracat için Şili ceviz üretici birliklerinin ülkemizi önemli bir pazar olarak görmesi dikkate alınması gerekli bir konudur. 
Dünya'da_ceviz_ihracatı_yapan_ülkeler
 
Avrupa toplam ceviz ithalat miktarı 150.334 tondur. AB ülkelerinin toplam ceviz üretiminin 192.837 ton olduğu dikkate alındığında esasen Avrupa kıtasında da ceviz açığının olduğu ortadır. Dünya ceviz ihracatında adımızın geçmemesinin en önemli nedeni üretim miktarının iç piyasayı karşılayamaması ve üretim niteliğimizin oldukça düşük olmasıdır. 
Dünya'da_ceviz_ithalatı_yapan_ülkeler
 
* web.ogm.gov.tr/Dkmanlar/Sanal.../CEVIZ+EYLEM+PLANI.pdf
* Derlenen bilgi ve grafikler için Orman Genel Müdürlüğünün 2012-2016 Ceviz Eylem Planının resmi bilgilerinden yararlanılmıştır.