Cevizce Erdem Fidancılık (CEF)
Cevizce Erdem Nursery
Aşılı Ceviz Fidanı
Ceviz Fidanı Üretimi
Tüplü Ceviz Fidanı
Açık Köklü Ceviz Fidanı
Ceviz Fidanı Yetiştirilmesi
Ceviz Fidanı Aşılanması
Ceviz Fidanı Tohumu Dikimi
Ceviz Fidanı Sevkiyatı
Ceviz Fidanı İhracatı
Ceviz Ağacı Çiçeklenme Zamanları
Ceviz Fidanı Tozlayıcı Listesi
Ceviz Fidanı Dikimi
Ceviz Fidanı Ne Zaman Dikilir?
Ceviz Fidanı Dikiminde Yapılan Hatalar
Sertifikalı Ceviz Fidanı Dikiminde Hibe
Cevizde Devlet Desteği Hibe Teşvik ve Kredi
Toprak Analizi
Toprak Örneği Formu
Ceviz Tanesi
Ceviz İhracatı ve İthalatı
Türkiye'de Ağaçlandırma Çalışmaları
2012-2016 Ceviz Yatırım Planlaması
Türkiye'de ve Dünya'da Ceviz Üretimi
Cevizde Leonardit Kullanımı
Cevizde Aşılama ve Çeşit Değiştirme
Cevizin Kullanım Alanları
Besin Değeri ve İnsan Sağlığındaki Önemi;
Ceviz, thiamin, vitamin B6 ve folacin’i içeren birçok vitamin içerir. Vitaminlere ilave olarak; demir, çinko, bakır, magnezyum, fosfor ve potasyumca da zengindir.
Meyve türlerinin içinde gümüş içeren tek meyve türüdür. Gümüş, insan beyninin sağlığının korunmasında ve öğrenmede etkilidir.
Ceviz selenyum içeren ender gıdalar arasındadır. Selenyum, önemli antioksidant enzimler olan selenoproteinleri yapmak için proteinlerle bağlanır. 100 gram yenilebilir iç ceviz, yaklaşık 14 gr protein ve 65 gr yağ içerir. Ceviz içeriğindeki proteinin büyük kısmı sindirilebilir proteindir. Bu özellik vejeteryan beslenmede, besin değerinin yüksek olması bakımından, cevizin değerini artırmaktadır. 
 
Ceviz kolesterol içermez, doymamış yağ içeriği ise yüksektir. Ceviz yağının % 58’i linoleic asit, %12’si ise linolenic asitten oluşur. Bu iki yağ asidi sağlıklı bir yaşam için gereklidir. 
 
Ceviz enerji kaynağı yüksek bir meyve türüdür 100 gr cevizin enerji kaynağı yaklaşık 700 kaloridir. Cevizde düşük lisin: arginin oranı ile birlikte yüksek miktarlarda arginin, fiber, tanenler ve polifenoller içermektedir. Bilimsel araştırmalar diyetli bitki besinleri ile düşük riskli kalp krizi ve kanser arasında anlamlı bir ilişkinin olduğunu göstermiştir.
 
Ceviz, kanın pıhtılaşmasını önler, koroner kalp hastalık riskini azaltır, trigliserid ve kolesterol düzeyini düşürür, sinir iletimini sağlar, yüksek bir enerji verir, iyi bir protein kaynağıdır ve içerdiği vitaminler, mineraller ve eser elementler nedeniyle metabolizmada önemli görevler üstlenir. Cevizin yeşil kabuğundan elde edilen ürünler, 
kolon temizliğinde, bağırsak kurtlarının giderilmesinde ve böbreklerin düzenli çalışmasında kullanılmaktadır. Olgunlaşmamış cevizin tanen içeriği çok yüksektir. Olgunlaşmamış ceviz yenildiğinde (Aşırıya kaçılmamak koşulu ile saç kökleri iyi beslenir ve güçlü saç oluşumu sağlanır. 
 
Odununun Kullanımı;

Ceviz odunun değeri, düzensiz, çok şekilli ve çok karışık renkli olmasından kaynaklanmaktadır. Ceviz anatomik, fiziksel, mekanik ve işlenme özellikleri iyi olan, cilalanma kabiliyeti yüksek dekoratif bir oduna sahiptir. Bu nedenle başta masif mobilya ve kaplama üretimi olmak üzere, silah endüstrisinde tüfek kundağı ve tabanca kabzası olarak değerlendirilmekte, parke üretiminde, spor aletleri, müzik aletleri yapımında, oymacılıkta ve daha birçok yerde kullanılmaktadır.
 
 

Parke Üretimi;
Ceviz ağacının düzgün lifli gövde ve dal odunları parke üretiminde kullanılmaktadır. Tomruklardan parke taslağı kalınlığında tahtalar biçilir. Elde edilen tahtalar buharlandıktan sonra üstü kapalı yerlerde lif doygunluğu rutubet derecesine kadar doğal, sonra sonuç rutubetine kadar kurutma fırınlarında kurutulur. Kurutulmuş bu tahtalardan parke taslakları elde edilmektedir.
 

Mobilya Sanayi;


Ceviz odunu işlenerek mobilya sanayinde kullanılmaktadır. Türkiye’de sandık yapımında eskiden ceviz kerestesi kullanılmıştır. Ancak son yıllarda ceviz kütüğü fiyatlarındaki aşırı artış nedeniyle sandık yapımında ceviz kerestesi kullanımı azalmıştır. Yurt dışında, müzik aletleri yapımında, ev mobilyasında, lüks araçların konsollarında kaplama materyali olarak kullanılmaktadır. 
 
aşılı-ceviz-fidanı-3
Meyvesinin Endüstriyel Alanda Kullanımı;

Bir besin kaynağı olarak ceviz ayrıca boya ve tanen endüstrisinde, endokarbı sertleşmeden önce de gıda ve ilaç endüstrisinde kullanılmaktadır. Meyvenin endokarbı yanıcı madde arasına karıştırıldığı gibi, plastik dolgularda, pil kutularında ve endüstriyel örtü maddesi yapımında kullanılmaktadır. Ayrıca, insektisitlerde, kürk temizleyici madde ve radyo hoparlörü yapımında, kauçuk ve sirke endüstrisinde kullanılmaktadır. 
 

Ceviz Kabuğunun Kullanımı;
 
Yeşil kabuk yaprak kullanımında olduğu gibi, boyar madde olarak ta kullanılmaktadır. ABD’de yeşil kabuk ekstraktları küçük gramajlı ambalajlarda hazır boya maddesi olarak pazarlanmaktadır. Ayrıca yeşil kabuk kurutulup öğütülerek bağırsak kurtlarının temizliğinde kullanılmaktadır. 
 
 

Cevizin Yaprağı ;

Taze yapraklar keskin kokulu, acı ve buruktur. Yapraklardan elde edilen Juglon farmakolojide kan temizleyici ve kuvvet verici olarak, halk hekimliğinde iştah açıcı, kabızlık giderici, kan şekerini düşürücü ve kuvvet verici olarak, deri hastalık larında antiseptik olarak kullanımın yanınında, yün, pamuk ve ipek ipliklerinin boyanmasında doğal boyar madde olarak kullanılabilmektedir. Ekstraktı saç dökülmesini önleyen şampuanlarda yer almaktadır. 
 
cevizli_baklava_1

Mutfakta Ceviz;

Cevizin mutfağımızda kullanılma imkânları zengin damak tatları doğurmuştur. Cevizli sucuk, pestil, köme, cevizli ekmek, pastalar, kekler ve özellikle, Türk Baklavası Türk mutfağını dünya mutfağına açmıştır. Ceviz ayrıca dut ile birlikte işlenerek ‘lök’ olarak bilinen yiyecekler yapılmaktadır.