CEVİZ FİDANI ÜRETİMİ

Tohum olarak ekilen çetin cevizlerden çöğür elde etme sürecimiz ilk yıl içinde tamamlanmaktadır. Çetin ceviz tohumu ülkemizdeki 80-100 yıllık ceviz ağaçlarından elde edilmektedir. Bu tohumlar uzun yıllar toprağa ve hava şartlarına dayanıklılık göstermiş ve kendini sağlık ve güçlülük açısından kanıtlamış tohumlardır. Çöğür elde edilen bu aşama İl Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından kontrol edilerek yapılmakta ve belgelenmektedir.

İkinci aşama ise tohumdan elde ettiğimiz isimsiz çöğürlere aşı yapma çalışmasıdır. Firmamıza ait (3) nolu üretim damızlığımızda elde ettiğimiz kontrollü aşı kalemlerinin gözlerini çöğürlerimize aşılayarak, Chandler ve diğer çeşitleri üretmekteyiz. Damızlık üretimimiz de İl Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından kontrol edilmekte ve belgelenmektedir.

Aşılama faaliyetimizi ise hastalık riski en düşük ve en verimli üstün aşılama metodu olan ''Tam Entegre gözaşı metodu'' ile yapmaktayız.

Fidanın tam olarak yetişme ve söküme hazır hale gelmesi 2,5 sene kadar sürmektedir. İlk söküm takip eden senenin Aralık ayında yapılmaktadır. İl Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından kontrol edilerek sertifikalandırılan ürünler, satış sırasında fatura etiket ve sertifikaları ile alıcılara teslim edilmektedir.

DİĞER MAKALELER