CHANDLER CEVİZ FİDANI

2023-2024 sezonu açık köklü Chandler ceviz fidanları için ön sipariş almaktayız. Chandler ceviz fidanlarımız mavi sertifikalı olup, dekarda 400TL hibe ile destek kapsamındadır. Fidan siparişi ve bilgilendirme için +90 539 6548945 nolu telefondan Levent Erdem görüşebilirsiniz.

Chandler ceviz ağacı, ülkemizde son 13 yıldır gerek profesyonel tarım anlamında gerekse de küçük yatırımcılar tarafından dikimi yapılarak ciddi meyve verimi alınmış ve kendini ispatlamış bir ceviz çeşididir. Amerikan menşeeli olup, yine ABD'nin California bölgesinde yoğun olarak dikimi yapılmış ve dünyaca da kabul edilmiş bir cevizdir.

Güney Amerika kıtasının ülkelerinden olan Şili'de de büyük Chandler bahçeleri kurulmuş ve iyi verimler elde edilmiş, Şili cevizi diye de dünya'da ün salmış ve pazar bulmuştur.

Ülkemizdeki üstün verim alınan Chandler bahçeleri incelendiğinde; doğru coğrafi bölgelere, doğru toprak yapısına ve doğru dikim kurallarına uyularak dikim yapıldığında yatırımcıların gayretini boşa çıkarmadığı ve ticari bir değer haline geldiği görülmektedir.


Bu kapsamda dikkat edeceğimiz en önemli konular şunlardır;

a. Chandler ceviz çeşidini denizden ortalama 1000-1100 metre yüksekliğe kadar yani rakımı 1000-1100 metre ve daha altında olan bölgelerimize dikilmesini tavsiye ediyoruz.

b. Doğru tozlayıcısı olan franquette, fernette ve ronde ceviz çeşidi ile birlikte dikilmelidir. Tozlayıcı oranı kurulacak bahçenin büyüklüğüne göre %10'dan %5'e kadar franquette-fernette ceviz fidanı olacak şekilde düzenlenebilir.

c. Chandler ağacı yan dallara verimli olduğundan dolayı, koridor tipi dikime uygun bir cinstir. Bu kapsamda 4x8, 5x7 ve 6x8 aralıklarla dikim yapılabilir.

(2) yaşındaki Chandler Ceviz Bahçesi Fidan dikim aralıkları (5) metreye (7) metredir.

Chandler ceviz fidanı; 5 metreye 7 metre aralıklarla dikildiğinde 10 dönüme 285 ceviz ağacı, (4) metreye (8) metre aralıklarla dikim yaptığımızda (10) dönüme (312) ceviz ağacından oluşan bir ceviz bahçesi kurabilmekteyiz. Yukarıdaki veriler kenarlardan (0) metre ara verilerek hesaplanmış ortalama verilerdir. Siz hesaplamalarınızı tarlanızın en ve boy ölçülerini dikkate alarak ve komşu bahçeye zarar vermeyecek şekilde yapmalısınız. Bu da dikim çukurlarınızı sınırdan 3-3,5 metre içerden açmanızı gerekli kılabilir.

Chandler Ceviz Verimliliği ve Karlılığı; İyi bakım yapılan bir chandler bahçesinden 6-7 yaşına geldiğinde ağaç başına ortalama 15-20 kilo arasında ceviz almak mümkündür. Bu husus daha önceden kurulmuş olan chandler ceviz bahçelerinde tarafımızca tespit edilmiştir.

10 dönüme 285 ceviz ağacı diktiğimizi düşünürsek; Bu bahçeden (6-7) yıl sonra; 285X15: 4275 Kg Kabuklu Ceviz alınabilmektedir. 285X20: 5700 Kg Kabuklu Ceviz alınabilmektedir.


Chandler ceviz fidanı dikimi;

5 metreye 7 metre aralıklarla dikildiğinde 10 dönüme 285 ceviz ağacı,
4 metreye 8 metre aralıklarla dikim yaptığımızda 10 dönüme 312 ceviz ağacından oluşan bir ceviz bahçesi kurabilmekteyiz.
Yukarıdaki veriler kenarlardan (0) metre ara verilerek hesaplanmış ortalama verilerdir.
Siz hesaplamalarınızı tarlanızın en ve boy ölçülerini dikkate alarak ve komşu bahçeye zarar vermeyecek şekilde yapmalısınız.
Bu da dikim çukurlarınızı sınırdan 3-3,5 metre içerden açmanızı gerekli kılabilir.

İlkbahar ve Sonbahar donlarındaki risk durumu;

Chandler ceviz fidanı, yerli çeşitlere göre yaklaşık 2-3 hafta geç çiçek açtığı için ilkbahar geç donlarından en az etkilenen çeşitlerdendir.
Dikim yapılacak bölgenin ilkbahardaki ön ısınma ve geç don yaşama durumları gerek geçmiş hava raporlarından gerekse de bölgede yaşayanların tecrübesinden yararlanılarak tespit edilmelidir.
Chandler ağacın kış dinlenmesine geçmesi ise bölgeden bölgeye değişmekte olup genelde kasım ayı ortalarını bulmaktadır. Dikim yaptığınız bölgede kasım ayı başlarında oluşacak sonbahar erken don olaylarında ceviz ağacının o sene yaptığı sürgünler zarar verebilir. Bunu engellemek için su ve gübreleme disiplinine dikkat edilmelidir.
Yani sonbahar erken donları, chandler ağacının tümüne değil sadece o seneki genç sürgünlerine zarar verebilir. Bu da bir sene sonraki verimliliği negatif yönde etkileyebilir.
Bu erken don olayı ülkemiz için genel anlamda 1400 metre rakımın üzerindeki bölgelerde rastlanmaktadır.
Ancak ülkemizdeki bazı özel bölgelerimizde 1200 metre rakımda olup ılıman olan veya 900 metre rakımda olup ta sert sonbahar yaşayan bölgelerimizde mevcuttur.
Ayrıca don çukuru tabir edilen araziler ile büyük akarsu dere yataklarına dikim önermiyoruz.

Chandler meyve özellikleri;

Chandler ceviz çeşidi ABD’nin en önemli ticari ceviz çeşididir.
İnce kabuklu, az pürüzlü, oval şekillidir.
Kabuktan ayrılması kolay olup kuru ve taze ceviz olarak tüketilmeye elverişlidir.
Tomurcuklardaki verim %85-90 olup çok verimli bir çeşittir.
Chandler ceviz içinin beyazlık oranı %90-100'dür ve içleri bütün çıkar.
Chandler ceviz meyveleri 10-13 gr, meyve iç ağırlığı 6,5 gr, iç oranı %52-55 dir.

Chandler ağaç özellikleri;

Uç dallarda meyve verdiği gibi, yan dallarda da meyve oranı çok yüksektir.
Chandler ceviz ağacının soğuklanma ihtiyacı 700 saattir. Yani ağacımız, kışın +7,5 derecenin altında 700 saat (30 gün) bir süre geçirmelidir. Ülkemizin çok ılıman bölgeleri olan sahil kıyılarında bu konuya dikkat edilmelidir.
Orta kuvvette büyür.
Yarı dik gelişir. 4x8, 5x7 ve 6x8 aralıklarla dikime uygundur.
Chandler ceviz ağacı hastalıklara dayanıklı bir çeşittir.
Tozlayıcı ile birlikte ekilmelidir. Doğru tozlayıcısı Franguate, Fernette ve Ronde'dir.
Eylül ayının sonuna doğru hasat edilir.
Not: Bu çeşidimizin orjinal ismi Chandler ceviz olup, halk arasında Bodur ceviz, Yarı Bodur Ceviz, Çetlır ceviz, Cestır ceviz Çetnır ceviz, Çetler ceviz olarak ta bilinmektedir.


Bizi sosyal medyadan da takip edebilirsiniz. www.facebook.com/chandler.cevizce
Cevizce Erdem Fidancılık olarak, bahçe tesis etmeden önce ve tesis sonrasında müşterilerimizin yanında olup, her türlü teknik destek vermekteyiz.

DİĞER MAKALELER