CHANDLER CEVİZ FİDANI

2022-2023 sezonu açık köklü Chandler ceviz fidanları için ön sipariş almaktayız. Chandler ceviz fidanlarımız mavi sertifikalı olup, dekarda 400TL hibe ile destek kapsamındadır. Fidan siparişi ve bilgilendirme için +90 539 6548945 nolu telefondan Levent Erdem görüşebilirsiniz.

Chandler ceviz ağacı, ülkemizde son 13 yıldır gerek profesyonel tarım anlamında gerekse de küçük yatırımcılar tarafından dikimi yapılarak ciddi meyve verimi alınmış ve kendini ispatlamış bir ceviz çeşididir. Amerikan menşeeli olup, yine ABD'nin California bölgesinde yoğun olarak dikimi yapılmış ve dünyaca da kabul edilmiş bir cevizdir.

Güney Amerika kıtasının ülkelerinden olan Şili'de de büyük Chandler bahçeleri kurulmuş ve iyi verimler elde edilmiş, Şili cevizi diye de dünya'da ün salmış ve pazar bulmuştur.

Ülkemizdeki üstün verim alınan Chandler bahçeleri incelendiğinde; doğru coğrafi bölgelere, doğru toprak yapısına ve doğru dikim kurallarına uyularak dikim yapıldığında yatırımcıların gayretini boşa çıkarmadığı ve ticari bir değer haline geldiği görülmektedir.


Bu kapsamda dikkat edeceğimiz en önemli konular şunlardır;

a. Chandler ceviz çeşidini denizden ortalama 1000-1100 metre yüksekliğe kadar yani rakımı 1000-1100 metre ve daha altında olan bölgelerimize dikilmesini tavsiye ediyoruz.

b. Doğru tozlayıcısı olan franquette, fernette ve ronde ceviz çeşidi ile birlikte dikilmelidir. Tozlayıcı oranı kurulacak bahçenin büyüklüğüne göre %10'dan %5'e kadar franquette-fernette ceviz fidanı olacak şekilde düzenlenebilir.

c. Chandler ağacı yan dallara verimli olduğundan dolayı, koridor tipi dikime uygun bir cinstir. Bu kapsamda 4x8, 5x7 ve 6x8 aralıklarla dikim yapılabilir.

(2) yaşındaki Chandler Ceviz Bahçesi Fidan dikim aralıkları (5) metreye (7) metredir.

Chandler ceviz fidanı; 5 metreye 7 metre aralıklarla dikildiğinde 10 dönüme 285 ceviz ağacı, (4) metreye (8) metre aralıklarla dikim yaptığımızda (10) dönüme (312) ceviz ağacından oluşan bir ceviz bahçesi kurabilmekteyiz. Yukarıdaki veriler kenarlardan (0) metre ara verilerek hesaplanmış ortalama verilerdir. Siz hesaplamalarınızı tarlanızın en ve boy ölçülerini dikkate alarak ve komşu bahçeye zarar vermeyecek şekilde yapmalısınız. Bu da dikim çukurlarınızı sınırdan 3-3,5 metre içerden açmanızı gerekli kılabilir.

Chandler Ceviz Verimliliği ve Karlılığı; İyi bakım yapılan bir chandler bahçesinden 6-7 yaşına geldiğinde ağaç başına ortalama 15-20 kilo arasında ceviz almak mümkündür. Bu husus daha önceden kurulmuş olan chandler ceviz bahçelerinde tarafımızca tespit edilmiştir.

10 dönüme 285 ceviz ağacı diktiğimizi düşünürsek; Bu bahçeden (6-7) yıl sonra; 285X15: 4275 Kg Kabuklu Ceviz alınabilmektedir. 285X20: 5700 Kg Kabuklu Ceviz alınabilmektedir.

DİĞER MAKALELER