CEVİZDE BESİN ELEMENTİ EKSİKLİKLERİ

Ceviz bitkisi, ihtiyaç duyduğu besin elementlerini kök üstü organları yani yaprakları ile havadan, kökleri ile ise yetiştirildikleri topraktan alır. Topraktan veya havadan alınan besin miktarı yeterli olmadığı durumlarda ise gübrelemeye ihtiyaç duyarlar.
Gübreleme ile bitkilerimizin gelişmesi ve iyi bir verim elde edilebilmesi için ihtiyaç duyulan makro element ve mikro elementler toprağımıza uygulanmaktadır.

Ceviz yetiştiriciliği kapsamında da ceviz fidanlarının ve ağaçlarının gerek makro elementlere gerekse de mikro elementlere ihtiyacı olmaktadır.

Makro Elementler; Azot (N), Fosfor(P), Potasyum(K), Kalsiyum (Ca), Magnezyum (Mg), Kükürt (S), Sodyum(Na) dur.

Mikro Elementler; Bor(B), Demir(Fe), Bakır(Cu), Çinko(Zn), Mangan(Mn), Molibden(Mo), Nikel(Ni), Klor(Cl) ve Selenyum(Se) dur.

Ceviz ağacı yukarıda sayılan makro ve mikro elementlerin bir kısmına aşırı duyarlılık göstermektedir. Bu maddelerin eksikliği ceviz ağacının gelişimine ve ceviz meyvesinin oluşumuna olumsuz bir etki göstermektedir.

Bu elementlerin eksikliğinin tespit edilmesinin en iyi yolu yaprak analizidir. Buradaki bilgiler size ön fikir olması için verilmektedir. Bazı eksiklikler birbirine benzeyebilmektedir. Şüphelendiğiniz durumlarda ceviz ağacınızdan alacağınız yeterli miktardaki yaprakların resmi veya güvenilir özel laboratuvarlarda analizini yaptırmalısınız.

DİĞER MAKALELER